شنبه ۱۳ آبان ۱۴۰۲ - ۱۹:۰۲
جالب است ۰
فشار‌هاي تورمي بازار مسکن از تيرماه سال جاري با برقراري ثبات در بازار ارز و اقدامات موثر انجام‌شده در خصوص افزايش عرضه مسکن کاسته شد که اين موضوع نشان از بازگشت آرامش نسبي به اين بازار مي‌باشد. بر این اساس رشد منفي ماهانه متوسط قيمت يک متر مربع واحد مسکوني معامله شده در شهر تهران در 3 ماه فصل تابستان به ترتيب معادل 2.2-، 1.0- و 0.6- درصد بوده است.
تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران/ روند کاهشی قیمت مسکن در تابستان
به گزارش با خبر بازار، طبق اعلامبانک مرکزی، فشار‌های تورمی بازار مسکن از تیرماه سال جاری با برقراری ثبات در بازار ارز و اقدامات موثر انجام‌شده در مورد افزایش عرضه مسکن کاسته شد که این موضوع نشان از بازگشت آرامش نسبی به این بازار است. بر این اساس رشد منفی ماهانه متوسط قیمت یک متر مربع واحد مسکونی معامله شده در شهر تهران در 3 ماه فصل تابستان به ترتیب معادل  2.2-، 1.0- و 0.6- درصد بوده است.
تحولات قیمت در بازار معاملات مسکن شهر تهران حاکی از روند حرکتی متفاوت طی فصول اول و دوم سال جاری بوده است. در همین ارتباط در سه ماهه اول این سال متاثر از تحولات قیمتی بازار سایر دارایی‌ها به ویژه نرخ ارز در بازار غیررسمی، سکه طلای طرح جدید و خودرو، متوسط قیمت یک متر مربع واحد مسکونی معامله شده شهر تهران با رشد مثبت ماهانه مواجه شد.
در مجموع در مورد تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در فصل بهار سال 1402 می‌توان عنوان نمود تداوم رشد متوسط قیمت یک مترمربع بنای واحد مسکونی معامله شده و در عین حال کاهش قابل توجه حجم معاملات از ویژگی‌های بازار معاملات مسکن شهر تهران در این فصل بوده است.

به هرحال از تیرماه سال جاری با برقراری ثبات در بازار ارز و اقدامات موثر انجام‌شده در خصوص افزایش عرضه مسکن، از فشار‌های تورمی بازار مسکن کاسته شد که این موضوع نشان از بازگشت آرامش نسبی به این بازار می‌باشد. مجموع این عوامل موجب شد تا شاهد رشد منفی ماهانه متوسط قیمت یک متر مربع واحد مسکونی معامله شده در شهر تهران در 3 ماه فصل تابستان باشیم؛ به گونه‌ای که رشد مزبور در ماه‌های تیر، مرداد و شهریور به ترتیب معادل  2.2-، 1.0- و 0.6- درصد بوده است.
 مطابق با آخرین آمار موجود، در مهرماه سال 1402 متوسط قیمت یک مترمربع واحد مسکونی معامله شده در شهر تهران بعد از تجربه رشد منفی در سه ماه متوالی مجدداً با رشد مثبت هرچند اندک مواجه شده است؛ در عین حال حجم معاملات بازار مسکن در این ماه نسبت به شهریورماه به میزان 20 درصد افزایش یافته است.
 
https://bakhabarbazar.ir/vdcc.iqia2bqipla82.html
نام شما
آدرس ايميل شما