شنبه ۶ آبان ۱۴۰۲ - ۱۸:۲۲
جالب است ۰
بانک مسکن اعلام‌کرد: سقف تسهیلات خرید و جعاله تعمیر مسکن از محل اوراق ممتاز موضوع ماده (۹) قانون حمایت از خانواده و جمعیت افزایش یافت.
وام مسکن برای خانواده‌های دارای فرزند افزایش یافت / سقف وام مسكن به 2 ميليارد تومان نزديك شد
به گزارش با خبر بازار، در راستای اجرای قانون «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت»، سقف تسهیلات خرید و تعمیر مسکن از محل اوراق ممتاز به ازای هر فرزند زیر ۲۰ سال و حداکثر تا چهار فرزند افزایش یافت.

مبلغ افزايش وام به ازاي هر فرزند
بر این اساس، به ازای یک فرزند زیر ۲۰ سال سن ۲۵ درصد، ۲ فرزند زیر ۲۰ سال ۵۰ درصد، سه فرزند زیر ۲۰ سال ۷۵ درصد و چهار فرزند زیر ۲۰ سال سن ۱۰۰ درصد به سقف تسهیلات خرید و تعمیر مسکن اضافه می شود.

تغيير در دوره بازپرداخت
دوره بازپرداخت تسهیلات موضوع این دستورالعمل در تقسیط به روش ساده، به ازای هر فرزند زیر ۲۰ سال سن، به میزان ۲ سال (در مجموع برای پنج فرزند و حداکثر تا سقف ۱۰ سال) قابل افزایش است.

استثنا
بر اساس قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، اعطای این تسهیلات مشروط به آن است که نرخ باروری شهرستان محل تولد پدر و فرزند بالاتر از ۲.۵ نباشد.

زمان پايان اجراي ابلاغيه جديد
با توجه به مهلت زمان اجرای قانون، اعطای تسهیلات موضوع این دستورالعمل حداکثر تا آبان ۱۴۰۷ امکان‌پذیر خواهد بود.

سقف وام مسكن تا پيش از اين
 اکنون سقف تسهیلات خرید مسکن از محل اوراق ممتاز برای متقاضیان در شهر تهران به صورت انفرادی ۴۰۰ میلیون تومان و در حالت زوجین ۸۰۰ میلیون تومان و سقف تسهیلات جعاله (تعمیر) مسکن در همه شهرهای کشور ۱۶۰ میلیون تومان است.

سقف وام چطور تغيير مي‌كند؟
چنانچه خانواده ای دارای چهار فرزند زیر ۲۰ سال سن بوده و پدر به همراه فرزندان متولد شهر تهران باشند؛ براساس قانون «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» این خانواده در حالت انفرادی می‌تواند علاوه بر ۴۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن به ازای هر فرزند ۱۰۰ میلیون دیگر و در مجموع تا سقف ۸۰۰ میلیون تومان برای خرید مسکن و همچنین برای تعمیر مسکن علاوه بر ۱۶۰ میلیون تومان، به‌ازای هر فرزند ۴۰ میلیون تومان و به عبارتی تا ۳۲۰ میلیون تومان درقالب تسهیلات جعاله از محل اوراق ممتاز بانک مسکن استفاده کند.
سقف تسهیلات قابل استفاده زوجین در شهر تهران از محل اوراق ممتاز برای خرید مسکن یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان و جعاله مسکن ۳۲۰ میلیون تومان است.

سايت بانك مسكن
متقاضیان این تسهیلات می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سقف تسهیلات از محل اوراق ممتاز در شهرهای مختلف کشور به پورتال بانک مسکن به آدرس www.bank-maskan.ir مراجعه کنند.

چقدر اوراق بايد بخريد؟
برای دریافت وام جدید خرید مسکن، متقاضی تهرانی باید معادل 2 برابر مبلغ وام یعنی 3840 برگه اوراق حق تقدم را خریداری کند. با وجود ریزش 50 هزار واحدی شاخص بورس، اما نرخ اوراق حق‌تقدم وام مسکن روند افزایشی داشته و به‌طور متوسط به حدود 99 هزار تومان افزایش یافته است.
به این ترتیب در ابتدا متقاضی وام جدید مسکن که البته هنوز دستورالعمل‌های آن برای شعب بانک مسکن ابلاغ نشده، باید 380 میلیون تومان هزینه کند.

محاسبه اقساط وام جديد مسكن
از سوی دیگر با توجه به جزئیات اعلام شده  بانک مسکن به ازای هر فرزند و تا 5 فرزند 10 سال به دوره بازپرداخت اقساط وام افزوده می‌شود.
 یعنی بازپرداخت کنونی از 12 سال در روش ساده به 22 سال افزایش می‌یابد. در این روش اقساط ماهانه کمی بیش از 37 میلیون تومان است، جمع کل اقساط حدود 9 میلیارد و 780 میلیون تومان خواهد بود.
کل سود وام یک میلیارد و 920 میلیون تومانی بالغ بر 7 میلیارد و 860 میلیون تومان خواهد بود. وام کنونی تعمیر (جعاله) دوره بازپرداخت 5 ساله دارد که در وام جدید مشخص نیست دوره بازپرداخت آن افزایش می‌یابد یا خیر.
https://bakhabarbazar.ir/vdce.z8wbjh8wv9bij.html
نام شما
آدرس ايميل شما