شنبه ۲ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۱۳:۲۴
جالب است ۰
دبیر کل انجمن کارفرمائی صنایع پتروشیمی ایران با بیان این‌که صادرات اوره و متانول به خاطر قطعی گاز ۲.۵ میلیون تن کاهش پیدا کرده، گفت: مبلغ ارزی این افت صادرات ۷۰۰ میلیون دلار است و این‌ها باعث شده ما نسبت به فروردین سال قبل ۲۰ تا ۲۵ درصد کاهش عرضه ارز داشته باشیم.
کاهش ۲۵ درصدی عرضه ارز پتروشیمی‌ها در فروردین
به گزارش باخبربازار، احمد مهدوی‌ ابهر، بازنگشتن ارز از سوی پتروشیمی‌ها را تکذیب کرد و گفت: کسانی که این موضوعات را مطرح می‌کنند به آمار بانک مرکزی، گمرک و ارزی که پتروشیمی‌ها وارد کرده‌اند، مراجعه کنند.
 
آمار بازگشت ارز پتروشیمی‌ها
او افزود: پتروشیمی‌ها سال گذشته فقط ۱۴ میلیارد دلار به نیما ارز دادیم، سوال اینکه کدام صنعت تا به این اندازه ارز وارد کشور کرده است؟ کدام صنعت تا به این حد در اقتصاد کشور نقش داشته است؟
 
دلیل کاهش ورودی ارز پتروشیمی‌ها
دبیر کل انجمن کارفرمائی صنایع پتروشیمی ایران بازنگشتن ارز حاصل از صادرات پتروشیمی‌ها را فرافکنی دانست و گفت: گفته می‌شود که ورودی ارز در فروردین کاهش پیدا کرده است، علت آن کاهش قیمت‌های جهانی و عرضه بیشتر محصولات پتروشیمی در بورس کالاست که به خاطر ارز ۲۸۵۰۰ تومانی مرتب خریداری و حتی رقابت می‌شود، بنابراین وقتی فشار وارد می‌کنند که به جای صادرات باید بیشتر در بورس کالا عرضه شود صادرات کم می‌شود و این باعث شده ۳۰ درصد نسبت به اسفندماه و فروردین سال گذشته کالای بیشتری به بورس عرضه کرده و در نتیجه ارز کمتری هم حاصل کنیم.
 
کاهش صادرات اوره و متانول به خاطر قطعی گاز
او با بیان اینکه صادرات اوره و متانول به خاطر قطعی گاز ۲.۵ میلیون تن کاهش پیدا کرده، تاکید کرد: مبلغ ارزی این افت صادرات ۷۰۰ میلیون دلار است و این‌ها باعث شده ما نسبت به فروردین سال قبل ۲۰ تا ۲۵ درصد کاهش عرضه ارز داشته باشیم، اما اینکه گفته می‌شود ارز را بازنمی‌گردانیم کذب محض، خلاف و ظلم است.
 
اثر بورس کالا
مهدوی‌ابهر درباره وضعیت صادرات نتوضیح داد: ما افزایش صادرات داشتیم اما اکنون به خاطر این‌که بورس کالا دائم فشار وارد می‌کند که کالای بیشتری به بورس عرضه کنیم ارقام ما کاهش می‌یابد، در این بین این سوال مطرح است که آیا کالاهایی را که ما با ارز ۲۸۵۰۰ تومان به بورس کالا تحویل می‌دهیم، با همان نرخ دلار ۲۸۵۰۰ تومانی به مردم می‌دهند؟ آیا کنترلی روی این روال وجود دارد؟ قطعا خیر، بنابراین عرضه ما در بورس نتیجه‌ای ندارد، زیرا یا قاچاق می‌شود و یا با قیمت گزاف به‌فروش می‌رسد و در سفره مردم هیچ اثری ندارد.
 
https://bakhabarbazar.ir/vdch.znit23nziftd2.html
نام شما
آدرس ايميل شما