جمعه ۲۶ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۴
جالب است ۰
معاون وزیر نفت گفت: امسال مصرف بنزین به طور متوسط نسبت به سال گذشته رشد ۲۰ درصدی داشته است.
مصرف بنزین امسال ۲۰ درصد رشد کرد
به گزارش باخبر بازار، جلیل سالاری مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، درباره میزان مصرف روزانه بنزین و گازوئیل گفت: امسال به طور میانگین، با رشد ۲۰ درصدی ندر مصرف بنزین سبت به سال گذشته مواجه بوده‌ایم.
او گفت: اکنون تقریبا مصرف و تولید برابر است؛ از ابتدای سال به صورت میانگین روزانه ۱۰۵ میلیون لیتر بنزین مصرف شده و افزایش تولید ما صرف ذخیره سازی می‌شود تا در شرایط بحرانی، بتوانیم از موجودی ذخایر استفاده کنیم.
معاون وزیر نفت تاکید کرد: در سال ۱۴۰۱ واردات بنزین نداشتیم؛ بلکه فرآیند سوآپ را انجام دادیم. با توجه به روند اضافه شدن سالانه بیش از یک میلیون خودرو به چرخه حمل و نقل، سالانه یک میلیارد لیتر نیاز بیشتری به تامین سوخت خواهیم داشت که اگر این روند مصرفی با اسقاط خودرو‌های فرسوده مدیریت نشود، قطعاً دچار ناترازی و نیاز به واردات خواهیم شد.

احتمال تغيير قواعد استفاده از كارت سوخت جايگاه
مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی گفت: اجرای آزمایشی طرح استفاده از کارت بانکی به جای کارت سوخت احتمالا از سال آینده آغاز شود.

ركورد در صدور كارت سوخت
جلیل سالاری، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی  گفت: امسال در تولید کارت سوخت رکورد زدیم؛ به طوری که نزدیک به 3.9میلیون کارت سوخت را صادر کردیم و صدور کارت تقریباً ماهانه شده؛ در حالی که ابتدای دولت با حمله سایبری به سامانه هوشمند سوخت مواجه شدیم و موجودی کارت پایین بود و ۹ هزار کارت خام داشتیم.

توصيه
او افزود: توصیه ما به مردم این است که در زمان مراجعه به جایگاه سوخت، از کارت شخصی خود استفاده کنند، اما برای افرادی که کارت ندارند یا کارت خود را جا گذاشته‌اند نیز، ظرفیت این وجود دارد که بتوانند از کارت جایگاه دار استفاده کنند. در تعداد کارت‌های آزاد محدودیت‌هایی ایجاد کرده‌ایم، اما اگر فردی کارت شخصی به همراه نداشته باشد، می‌تواند از کارت جایگاه استفاده کند.

سامانه اي براي پيدا كردن كارت سوخت‌هاي گم‌شده
معاون وزیر نفت همچنین با اشاره به اینکه سامانه‌ای راه اندازی شده تا افراد پس از جا گذاشتن کارت سوخت خود در جایگاه، بتوانند آن را پس بگیرند، گفت: در خصوص استفاده از سیستم کارت بانکی برای تخصیص سهمیه سوخت، مباحث امنیتی و قضائی وجود دارد. اتفاقاتی در سیستم شاپرک رخ داد. اکنون در بستر اینترنتی (برای تاکسی‌های اینترنتی)، اعتبار رانندگان شارژ می‌شود و بر اساس آن سوخت گیری می‌کنند که سامانه‌اش در اختیار ما نیست.
او درباره فرآیند دریافت اینترنتی سهمیه سوخت روی کارت‌های بانکی افزود: ضمن اینکه قانون تکلیفی را درباره متمرکز کردن حساب‌ها در خزانه بر عهده ما گذاشته بود که اکنون حساب‌های فرعی را بسته‌ایم. در حوزه هدفمندسازی تنها یک یا دو حساب باقی مانده که مشکلش مربوط به بانک مرکزی می‌شود.

حذف كارت سوخت؟
سالاری در پاسخ به این سوال که آیا برنامه‌ای در وزارت نفت و شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی وجود دارد که کارت‌های سوخت حذف شوند گفت: برنامه استفاده از همین شرایط و سیاست سامانه هوشمند سوخت با هماهنگی افتا و مجموعه پدافند غیر عامل است. هر اقدامی که در خصوص سامانه بخواهیم انجام بدهیم، باید مجوزهای امنیتی را بگیریم.

دليل افلاين بودن شبكه سوخت
او در پاسخ به این سوال که آیا پرداخت وجه فعلی در پمپ بنزین‌ها امنیت ندارد، گفت: سیستم آنلاین پرداخت، از سامانه هوشمند سوخت که آفلاین است، به طور جداگانه فعالیت دارد.
این مقام مسئول با اشاره به طرح آزمایشی تخصیص بنزین به کد ملی افراد به جای پلاک خودروها در جزیره کیش گفت: اجرای این طرح چالش‌هایی داشت که بخشی از آن به psp‌ها مربوط می‌شد؛ بخشی مربوط به حوزه خانوارها بود که آمار آن‌ها در واقع باید بررسی شود. اگر قرار است از بستر کارت هوشمند به بستر کارت بانکی حرکت کنیم، باید این مشکلات رفع شود.
او درباره جزئیات این مشکلات در اجرای طرح آزمایشی گفت:در مرحله آزمایشی، تنها دو psp استقبال کردند و در سه جایگاه سوخت انجام شد. آمار خانوارها نیز مشکلاتی داشت؛ مثلاً فردی را با ۹۶ خودرو داشتیم که باید آمارها بروزرسانی شود.

سهميه
معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی درباره شرایط فعلی با توجه به نزدیکی به ایام نوروز گفت: مردم همچنان سهمیه ۶۰ لیتری ۱۵۰۰ تومانی را دارند که ۹ ماه قابلیت ذخیره دارد و ۱۵۰ لیتر هم اعتبار با نرخ دوم ۳ هزار تومانی و تغییری ایجاد نشده است. اگر هم کارت شخصی همراهشان نبود، می‌توانند از کارت آزاد جایگاه‌ها استفاده کنند.
https://bakhabarbazar.ir/vdci.uazct1a3ybc2t.html
نام شما
آدرس ايميل شما