دوشنبه ۲۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۶
جالب است ۰
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از افزایش دامنه نوسان تا ۱۰ درصد خبر داد.
دامنه نوسان بورس تا 10 درصد افزایش می‌یابد / سهام دی‌جی کالا در راه پذیرش در بورس
به گزارش با خبر بازار، مجید عشقی امروز در یک نشست خبری از ارتقای بازار پایه خبر داد و گفت: شرکت‌های متعددی در بازار پایه قابلیت پذیرش دارند و دلیلی ندارد در بازار پایه باشند. این موضوع در فرابورس درحال بررسی است. سایر شرکت‌ها به بازار توافقی می‌روند که دستورالعمل آن مشخص شده است.آخرین تصمیم درمورد سهام عدالت متوفیان
رئیس سازمان بورس در ادامه درمورد انتقال سهام عدالت متوفیان گفت: برای این فرایند وقفه‌ای درکار دفاتر قضایی ایجاد شد. طبق بررسی‌ها می‌توان با کمک شعب کارگزاری‌ها این کار را انجام داد. برای این منظور لازم بود در سامانه سپرده‌گذاری تغییراتی صورت بگیرد تا فرایند به صورت فیزیکی انجام نشود. در ماه‌های ابتدایی سال آینده این سامانه در اختیار کارگزاری‌ها قرار می‌گیرد. البته قوه قضایی هم درحال بررسی است و میتوان کار را همزمان پیش برد.

دارایکم از سال اینده صاحب بازارگردان می‌شود
عشقی در ادامه با اشاره به اصلاح اساسنامه صندوق‌های دارایکم و پالایشی یکم اساسنامه صندوق‌ها اصلاح شده است، گفت: موضوعی که درمورد دارایکم وجود دارد این است که برگزاری مجمع و انتخاب بازارگردان انجام نشده است که این موضوع از ابتدای سال آینده اجرایی می‌شود.

هدف ما قیمت منطقی خودرو و حفظ حقوق سهام‌دار است
او درمورد عرضه خودرو در بورس گفت: مساله اصلی خودرو این بود که طی دو سال گذشته قیمت کارخانه خودروسازها اصلاح نشده بود. جای خودرو در بورس نیست اما نتیجه شرایطی که پیش آمده بود و نحوه قرعه کشی چیزی جز از بین رفتن صنعت خودروسازی و متضررشدن مصرف کننده‌ها نبود. به همین دلیل پیشنهاد دادیم خودروها در بورس پذیرفته شود تا از زیان‌دهی خارج شوند.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: وزارت صمت و شورای رقابت پیشنهاد دادند قیمت اصلاح شود و خودروها سود منطقی از محل فروش داشته باشند. اگر این اتفاق رخ دهد و خودروسازها بدون زیان خودرپی خود را بفروشند ما هم مخالفتی نداریم.
عشقی ادامه داد: ما مسئولیت کامل رعایت صلاح سهام‌داران در شرکت‌های خودروسازی را متوجه هیات مدیره شرکت‌ها می‌دانیم. اگر بدون زیان بفروشند تا صلاح سهامدار را رعایت کنند ما مخالفت نداریم، از طرف دیگر هم آمادگی داریم که در بورس کالا عرضه کنند. نمی توان عرضه کننده‌ای را مجبور کرد کالای خود را در بورس کالا عرضه کنند. اما اگر تعهد دارند باید به تعهد خود عمل کنند. هدف ما این است که خودروساز زیان نکند تا حقوق سهام داران حفظ شود.

با ایران خودرو برخورد می‌کنیم 
وی درمورد اینکه ایران خودرو طبق تعهدات خود محصولات را در بورس عرضه نکرد، گفت: با ایران خودرو برخورد می‌کنیم. این شرکت هم به سازمان دعوت شدند هم از ان ها توضیح مکتوب خواستیم اما هنوز نه رای صادر شده نه تصمیمی گرفته شده است.

احتمال پرداخت سود سهام عدالت در هفته آینده
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه درمورد آخرین وضعیت پرداخت مرحله دوم سود سهام عدالت اظهار کرد: از ۳۶ شرکت بورسی شش یا هفت شرکت یا سود خود را واریز نکردند یا ناقص واریز کردند. از جمله این شرکت‌ها گل‌گهر، چادرملو، فارس، فولاد و فجر هستند. قرار است تا انتهای روز اینده بخش مهمی از سود واریز شود. اگر این اتفاق رخ دهد فرایند واریز سود شنبه و یکشنبه هفته اینده انجام می‌شود.

موافقت‌نامه تاسیس بورس بین‌الملل صادر شده است
عشقی با اشاره به اینکه موافقت‌نامه تاسیس بورس بین‌الملل در شورای عالی بورس صادر شده است، عنوان کرد: چند شرط تعیین شده است که اگر اجرایی شود بورس بین‌الملل تاسیس خواهد شد. البته درخواست دادند اجرای برخی شروط را به تاخیر بندازیم، ما مانع خاصی نداریم اگر شروط را محقق کنند و لیست سهام داران تکمیل شود و زمان بندی تحقق شروط را اعلام کنند.
وی ادامه داد: البته تاسیس آن به مناطق آزاد بستگی دارد.

دی‌جی کالا در راه پذیرش در بازار سرمایه
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه درمورد پذیرش شرکت‌های مبتنی بر اقتصاد دیجیتال در بازار سرمایه گفت: این شرکت‌ها دارایی مشهود ندارند و بر اساس دارای نامشهود ارزش تولید می کنند. باید سهم بازار سرمایه از این شرکت‌ها افزایش یابد البته این به معنی حمایت از این شرکت‌ها نیست. سال قبل با توجه یه حساسیت درخصوص پذیرش این شرکت ها با احتیاط اولین شرکت پذیرش شد و نتایج خوبی هم داشت.
عشقی افزود: شرکت های مشابه دیگر درحال تکمیل مدارک هستند که از جمله آن‌ها دی‌جی کالا است. ضوابط پذیرش شرکت‌های اقتصاد دیجیتال سختگیرانه است که این موضوع درحال اصلاح است.
https://bakhabarbazar.ir/vdcj.oevfuqeovsfzu.html
نام شما
آدرس ايميل شما