دوشنبه ۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۴
جالب است ۰
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، فناوری و بودجه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی از اکتشافات جدید سنگ آهن در کشور خبر داد و گفت: به‌تازگی در بخش‌هایی از استان‌های اصفهان، یزد، کرمان و سمنان، سنگ آهن مورد پیمایش و اکتشافات اولیه قرار گرفته و ذخایر خوبی به دست آمده است.
ذخایر جدید سنگ آهن در ایران مرکزی کشف شد
«رضا جدیدی» افزود: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور از ابتدای دولت سیزدهم با اجرای طرح پایش ذخایر معدنی که از آن به عنوان ترازنامه منابع معدنی هم یاد می‌شود، برای تأمین مواد اولیه مورد نیاز صنایع کشور از جمله سنگ‌آهن، بررسی‌هایی در سال ۱۴۰۱ انجام شده است.
او با بیان این‌که حدود سه میلیارد و ۳۰۰ میلیون تن ذخایر قطعی سنگ آهن در کشور وجود دارد، تاکید کرد: با توجه به این که سالیانه حدود ۱۰۰ میلیون تن سنگ آهن خام در صنایع مصرف می‌شود، تاکنون چندین بار اعلام کرده‌ایم که محدودیت جدی در میزان ذخایر سنگ آهن کشور داریم.
به گفته این مقام مسوول، سال‌های باقی‌مانده ذخایر موجود کشور با همین روند اکتشاف کنونی نزدیک به ۱۵ سال است که برای نیاز صنایع ما وضعیت مناسبی نیست.
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، فناوری و بودجه سازمان زمین‌شناسی افزود: بنابراین باید در یک برنامه‌ریزی منسجم و فشرده برای اکتشاف ذخایر جدید سنگ آهن و مواد حیاتی مورد نیاز صنایع در کشور اقدام شود.
او با اشاره به این‌که سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور اکنون در بخش‌هایی از استان‌های قم، مرکزی، قزوین و اصفهان طرح تحول را به اجرا درآورده، تاکید کرد: این سازمان در مدت یک‌سال دستاوردهایی در طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی داشته و ذخایر مناسبی از سنگ آهن در استان کردستان شناسایی شده است که امیدواریم این دستاوردها که مراحل اولیه اکتشاف را در برمی‌گیرد، موجب رفع نیاز برای صنایع کشور در حوزه سنگ آهن شود.
جدیدی در ادامه به برنامه‌های آتی این سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور اشاره کرد و ابراز امیدواری کرد: در سال‌های آینده ذخایر مگنتیتی سنگ آهن را بالا ببریم و در بحث سنگ‌های هماتیتی نیز به تکنولوژی فرآوری دست پیدا کنیم.
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، فناوری و بودجه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، از وجود ذخایر قابل توجه هماتیتی سنگ آهن در کشور خبر داد و گفت: البته این ذخایر در مقیاس جهانی ذخایر بالایی نیست، اما در کشورمان به فرآوری نیاز دارد که سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از طریق ژئوفیزیک هوایی به دنبال اکتشاف ذخایر جدید معدنی پنهان است.
وی همچنین از همکاری مشترک با صنایع فولادی در حوزه اکتشافات خبر داد و افزود: هم اکنون تفاهم‌نامه و قراردادهایی با صنایع فولادی در حوزه اکتشاف سنگ آهن داریم و نگاه ما مراحل اولیه اکتشاف است که دولت باید خطرپذیری اکتشاف بخش خصوصی را پایین بیاورد.
این مقام مسوول ادامه داد: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با ورود فعالیت‌های اکتشافی و به‌کارگیری روش‌های علمی مراحل شناسایی و پی‌جویی را انجام می‌دهد که با این کار دولت وظایف حاکمیتی خود را انجام و با ورود به اکتشافات اولیه ریسک سرمایه‌گذاری را کاهش می‌دهد.
https://bakhabarbazar.ir/vdcc.mqsa2bqmela82.html
نام شما
آدرس ايميل شما