چهارشنبه ۱۶ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۹:۴۱
جالب است ۰
تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی ۱۱ ماهه امسال ۴۷۹۴ همت است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل معادل ۲۸ درصد افزایش داشته است.
رشد ۲۸ درصدی تسهیلات پرداختی توسط شبکه بانکی/ افزایش سهم خانوار به ۲۰.۵ درصد
به گزارش با خبر بازار، تسهیلات پرداختی بانک‌ها در ۱۱ ماه سال ۱۴۰۲ مبلغ ۴۷۹۴۸.۰ هزار میلیارد ریال است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۱۰۴۹۰.۵ هزار میلیارد ریال (معادل ۲۸ درصد) افزایش داشته است. سهم بخش خانوار نیز با احتساب کارت‌های اعتباری اعطا شده، به ۲۰.۵ درصد کل تسهیلات پرداختی در این مدت افزایش یافت.
 تسهیلات پرداختی ۱۱ ماهه سال ۱۴۰۱ مبلغ ۳۶۶۹۳.۹ هزار میلیارد ریال بوده است که با در نظر گرفتن تعدیلات صورت پذیرفته توسط شبکه بانکی به مبلغ ۳۷۴۵۷.۵ هزار میلیارد ریال افزایش یافته است.
بر اساس این گزارش از کل تسهیلات پرداختی، مبلغ ۳۸۸۷۵.۶ هزار میلیارد ریال معادل ۸۱ درصد به صاحبان کسب و کار (حقوقی و غیرحقوقی) و ۹۰۹۰.۳ هزار میلیارد ریال معادل ۱۹ درصد به مصرف کنندگان نهایی (خانوار) تعلق گرفته است.
جدول ۱ بیانگر هدف از دریافت تسهیلات پرداختی در بخش‌های اقتصادی طی ۱۱ ماهه ابتدای سال ۱۴۰۲ است. سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در کلیه بخش‌های اقتصادی طی ۱۱ ماهه سال ۱۴۰۲ مبلغ ۲۹۳۰۹.۵ هزار میلیارد ریال معادل ۷۵.۴ درصد کل تسهیلات پرداختی به صاحبان کسب و کار است. همچنین سهم تسهیلات پرداختی در قالب خرید کالای شخصی توسط مصرف کننده نهایی (خانوار) مبلغ ۳۷۳۶.۳ هزار میلیارد ریال معادل ۴۱.۱ درصد از کل تسهیلات پرداختی به مصرف کنندگان نهایی (خانوار) است.
سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در ۱۱ ماهه سال ۱۴۰۲ معادل ۱۱۶۰۹.۴ هزار میلیارد ریال بوده است که حاکی از تخصیص ۳۹.۶ درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه درگردش کلیه بخش‌های اقتصادی (مبلغ ۲۹۳۰۹.۵ هزار میلیارد ریال) است. ملاحظه می‌شود از ۱۴۲۱۴.۷ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل ۸۱.۷ درصد آن (مبلغ ۱۱۶۰۹.۴ هزار میلیارد ریال) در تأمین سرمایه در گردش پرداخت شده است که بیانگر توجه و اولویت‌دهی به تأمین منابع برای این بخش توسط بانک‌ها در سال ۱۴۰۲ است.
 
رشد ۲۸ درصدی تسهیلات پرداختی توسط شبکه بانکی/ افزایش سهم خانوار از این تسهیلات به ۲۰.۵ درصد
 
تسهیلات خرد (کمتر از ۳۰۰۰ میلیون ریال)
 از کل تسهیلات پرداختی در دوره یاد شده، مبلغ ۱۱۵۷۱.۲ هزار میلیارد ریال معادل ۲۴.۱ درصد به صورت تسهیلات خرد اعطا شده است. همچنین مبلغ ۹۳۶.۸ هزار میلیارد ریال نیز در قالب کارت‌های اعتباری انجام پذیرفته است، که با احتساب این مبلغ، کل تسهیلات پرداختی خرد (کمتر از سه میلیارد ریال) به مبلغ ۱۲۵۰۸.۰ هزار میلیارد ریال معادل ۲۵.۶ درصد کل تسهیلات پرداختی را شامل می‌شود. شایان ذکر است با توجه به اینکه تسهیلات پرداختی در قالب کارت‌های اعتباری نیز در بخش خانوار پرداخت شده است، با این اوصاف سهم بخش خانوار از ۱۹ درصد در جدول‏-۱، به ۲۰.۵ درصد کل تسهیلات پرداختی افزایش می‌یابد. (جدول ۲)
 
رشد ۲۸ درصدی تسهیلات پرداختی توسط شبکه بانکی/ افزایش سهم خانوار از این تسهیلات به ۲۰.۵ درصد
 
شایان ذکر است که همچنان باید در تداوم مسیر جاری، ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود. بر این اساس ضروری است به افزایش توان مالی بانک‌ها از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک‌ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آن‌ها به مسیر صحیح اعتباردهی بانک‌ها، افزایش بهره‌وری بانک‌ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشار‌های مضاعف بر دارایی بانک‌ها و ترغیب بنگاه‌های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم درتامین مالی طرح‌های اقتصادی (ایجادی) توجه ویژه‌ای کرد.
 
جدول ۱- هدف از دریافت تسهیلات پرداختی در بخش‌های اقتصادی طی ۱۱ ماهه ابتدای سال ۱۴۰۲
https://bakhabarbazar.ir/vdci.3arct1ar5bc2t.html
نام شما
آدرس ايميل شما