جمعه ۳ آذر ۱۴۰۲ - ۱۶:۵۶
تازه‌ترين گزارش بانک مرکزی از بازار مسكن تهران منتشر شد

كاهش ۹.۴ درصدي قيمت مسكن در شميران

جالب است ۰
گزارش بانک مرکزی در خصوص متوسط قیمت فروش یک متر مربع بنای واحد مسکونی در مناطق شهر تهران در آبان ۱۴۰۲ نشان می دهد قیمت مسکن منفی ۰.۴ درصد و حجم معاملات مثبت ۱۴.۸ درصد بوده است.
كاهش ۹.۴ درصدي قيمت مسكن در شميران
به گزارش با خبر بازار، متوسط قیمت فروش یک متر مربع بنای واحد مسکونی در مناطق شهر تهران نشان می دهد بیشترین کاهش قیمت در آبان ۱۴۰۲ نسبت به ماه قبل مربوط به منطقه یک تهران با ۹.۴ درصد است.
همچنین متوسط قیمت فروش یک متر مربع بنای واحد مسکونی در منطقه ۱۲ تهران، ۷.۸ کاهش را تجربه کرد. بنابرگزارش بانک مرکزی ، متوسط قیمت فروش یک متر مربع بنای واحد مسکونی منطقه ۲۰ تهران کاهش قیمتی ۶.۶  و منطقه ۴ کاهش قیمتی ۶.۲ را در آبان ۱۴۰۲ نسبت به ماه قبل داشت.
 
رشد تعداد معاملات
همچنین بانک مرکزی گزارش داد که تعداد معاملات واحدهای مسکونی در مناطق شهر تهران در آبان ۱۴۰۲ نسبت به ماه قبل ۱۴.۷ درصد رشد داشته است.
بنابر این گزارش، که تعداد معاملات واحدهای مسکونی در مناطق شهر تهران نشان می دهد بیشترین افزایش معاملات مربوط به منطقه ۶ تهران  با رشد ۴۵.۲ درصدی بوده است.
منطقه شهری ۹ تهران نیز افزایش ۳۴.۸ درصد . منطقه ۱۷ رضد ۳۱.۹ درصدی را در تعداد معاملات واحدهای مسکونی در آبان ۱۴۰۲ نسبت به ماه قبل را تجربه کردند.
همچنین در منطقه شهرداری ۸ تهران تعداد معاملات واحدهای مسکونی در آبان ۱۴۰۲ نسبت به ماه قبل ۲۷.۵ درصد و منطقه ۳ شهرداری تهران ۲۲.۵ درصد را ثبت کرده اند.
 
ميانگين قيمت
در گزارش بانک مرکزی توضیح داده شده است: متوسط قیمت معاملاتی برآورد شده، صرفاً تصویر کلی از تحولات قیمتی در شهر تهران را ارائه می كند که با توجه به ناهمگن بودن واحدهای مسکونی معامله شده (به لحاظ ناحیه، محله، طبقه، وضعیت مشاعات همچون پارکینگ و انباری، آسانسور، کیفیت ساخت و سایر عوامل)، لازم است این موضوع در مقایسه قیمتهای محاسبه شده در ماه های مختلف به ویژه در سطح مناطق مدنظر قرار گیرد.
 
رشد ۳.۸درصدی تولید مسکن در ۶ ماه نخست سال جاری
همزمان مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی گفت: تولید مسکن در ۶ماه نخست امسال ۳.۸ درصد رشد داشت. وزیر راه و شهرسازی گفت: در آبان ماه تعداد معاملات در شهر تهران ۱۴ درصد افزایش یافت و قیمت مسکن کاهشی بود .
 
روند کاهشی قیمت مسکن از خردادماه امسال
 کیانوش گودرزی رئیس اتحادیه مشاوران املاک هم با تاييد روند كاهش قیمت مسکن افزود: در شهر  پردیس شاهد کاهش تا یک میلیارد تومانی قیمت آپارتمان هستیم.
او با اشاره به کاهش قیمت مسکن از خرداد به بعد، اتفاقات اقتصاد کلان و کمبود مسکن در به هم خوردن تناسب عرضه و تقاضا را عامل نوسان قيمت ها در بازار مسکن دانست.
به گفته گودرزی، وقتی از آمار خانه‌های خالی اطلاعاتی وجود نداشته باشد و یک عده خانه‌ها را خالی نگه می‌دارند تا با قیمت بالاتر بفروشند این اتفاقات می‌افتد.
گودرزی اعلام کرد: ما می‌توانیم شرایط را به گونه‌ای مدیریت کنیم که در سامانه املاک و مستغلات، هیچ مشاور املاکی نتواند کمیسیون بالاتر از تعرفه دریافت کند. مشابه آنچه در دفاتر اسناد رسمی وجود دارد همه چیز در سامانه ثبت شود.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک با انتقاد از ورود بانک‌ها به حوزه ساخت و ساز تاكيد کرد: در تهران فقط در یک فقره ۳۰۰۰ واحد متعلق به یک بانک شناسایی شد. وقتی بانک یا دستگاه دولتی در جهت منافع خود انباشت ثروت می‌کند، نه تنها به بازار مسکن و اقتصاد کشور ضربه می‌زند بلکه برای دولت نیز دردسرساز می‌شود و دولت مجبور می‌شود برای تامین مسکن مردم دنبال راهکارهای دیگر برود.
 
لزوم تبدیل مسکن از سرمایه‌ای به مصرفی
رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: برای اینکه قیمت‌ها در بازار مسکن ثابت بماند و در عین حال معاملات رونق بگیرد باید قیمت زمین، مصالح و هزینه‌های ساخت ثابت بماند. دولت باید متغیرهای  اقتصادی را ثابت نگه دارد و عرضه و تقاضا را از طریق ساخت و ساز کنترل کند.
گودرزی ادامه داد: اگر این اقدام صورت گیرد مسکن از کالای سرمایه‌ای به مصرفی تبدیل می‌شود و قیمت آن ثابت می‌ماند. معاملات هم رونق می‌گیرد.
 
پیش‌بینی رونق بازار مسکن در سال آینده
به گفته گودرزی، اگر عرضه مسکن را از طریق تولید افزایش دهیم و بانک اطلاعاتی جامع و قوی نسبت به خانه‌های خالی داشته باشیم تا بتوانیم آنها را به حوزه اجاره یا فروش وارد کنیم، می‌توان به ادامه‌ آرامش بازار مسکن امیدوار بود.
او افزود: اگر اتفاقات بحرانی و هیجانی در اقتصاد و مسکن پیش نیاید فکر می‌کنم در سال آینده رونق داشته باشیم.
 
https://bakhabarbazar.ir/vdcf.0d0iw6d0cgiaw.html
نام شما
آدرس ايميل شما