سه شنبه ۲ آبان ۱۴۰۲ - ۲۰:۴۵
جالب است ۰
رئیس سازمان توسعه تجارت ایران از عرضه 8500 خودرو در اولین مرحله فروش خودروهای وارداتی خبر داد.
8500 خودرو وارداتی به‌زودی عرضه می‌شود
به گزارش با خبر بازار، مهدی ضیغمی در نشستی خبری با اشاره به آغاز سومین عرضه خودروهای وارداتی، اظهارداشت: ۷ خودروی جدید و ۲ خودرو که از قبل وارد شده بود عرضه کردیم. عرضه‌ها به صورت مستمر ادامه دارد و یک هفته دیگر به روزرسانی سامانه عرضه یکپارچه را خواهیم داشت.
او افزود: فعلاً عرضه‌ها به خودروهای موجود در ایران محدود می‌شود و البته برای خودروهایی که شرکت‌های معتبر وارد می‌کنند و روی آب هستند رزرو می‌گیریم و مشتریان می‌توانند با شرکت‌ها وارد معامله شوند.

قيمت‌گذاري وارداتي‌ها
رئیس سازمان توسعه تجارت ایران گفت: بسیاری از شرکت‌هایی که در عرضه اول بودند قیمت قطعی را دریافت کرده‌اند مثل زوتی که مربوط به شرکت پارس خودرو می‌شود و قیمت سه خودروی دیگر هم وارد شورای رقابت شدند که به‌زودی قیمت قطعی را دریافت می‌کنند که پس از تعیین قطعی، فراخوان برای تحویل به متقاضیان ارسال می‌شود.
* 8500 خودرو وارداتی در مرحله اول عرضه می‌شود 

تعداد خودروهاي وارداتي
معاون وزیر صمت درخصوص تعداد خودروهای وارداتی گفت: در حال حاضر خودروهای وارداتی موجود در ایران را عرضه می‌کنیم که حدود 8 هزار و 500 خودرو هستند و حدود 600 خودرو هم شرکت سایپا تاکنون پلاک کرده و تحویل داده است.

ارز واردات
ضیغمی با بیان اینکه ارز مورد نیاز برای واردات خودرو تامین شده است، تاكيد کرد: شرکت‌ها پس از تحویل خودرو با دریافت ریال وارد مرحله بعدی تأمین ارز می‌شوند و بانک مرکزی در تأمین ارز همکاری خوبی داشته است.
مجری طرح واردات خودروی وزارت صمت اعلام کرد: تاکنون نزدیک به 250 میلیون یورو پرداخت شده اما یک بخشی از ارزها هنوز از سوی شرکت‌ها استفاده نشده و منتظر هستند پس از عرضه خودروها، ریال دریافت کنند و ارز را بگیرند.
قیمت نهایی فاصله زیادی با قیمت علی‌الحساب ندارد

فرمول تعيين قيمت
ضیغمی در مورد فرمول تعیین قیمت علی الحساب خودروهای وارداتی، تاكيد کرد: سازمان حمایت بر اساس مستندات شرکت‌ها، تعرفه خودرو، سود واردکننده و بخشی از هزینه‌ها قیمت علی الحساب را اعلام می‌کند که قیمت نهایی فاصله زیادی با قیمت علی الحساب ندارد. هزینه‌هایی اعم از هزینه‌های مالیاتی، حقوق و عوارض قانونی پس از ترخیص و نمایندگی و غیره است که به قیمت خودرو اضافه می‌شود که حداقل 30 تا 35 درصد قیمت نهایی را در مرحله اول عرضه افزایش داد و در این مرحله هم بین 15 تا 20 درصد افزایش خواهد داد.
او افزود: تا پایان سال به لحاظ ارزی و سایر مؤلفه‌ها، می‌توانیم بیشتر از 60 هزار خودرو را عرضه کنیم. البته اینکه چقدر شرکت‌ها برای واردات توانمندی دارند مساله دوم است.

 37 شرکت مجوز واردات خودرو گرفتند
او افزود: تاکنون نزدیک به 37 شرکت مجوز واردات گرفته‌اند و بیش از 20 شرکت ثبت سفارش کرده و 15 شرکت ارز برای واردات گرفته‌اند. اگر مشکلی هم است مربوط به خود شرکت‌ها می‌شود و به وزارت صمت بر نمی‌گردد.
معاون وزیر صمت در مورد واردات خودروهای اقتصادی گفت: حداقل خودرویی که استانداردها را داشته باشد کمتر از 7 هزار دلار نیست که با جمیع هزینه‌ها 800 تا 950 میلیون تومان می‌شود.

 واردات 2 هزار خودروی برقی در آبان ماه
او درباره خودروهای برقی تاكيد کرد: برنامه جدی برای واردات خودروهای برقی اعم از فول برقی، هیبرید، پلاگین و… داریم. یکی دو هزار خودروی برقی در همین آبان ماه وارد خواهد شد که در مرحله نخست مشتری تاکسی‌رانی است اما در مرحله بعدی مردم عادی هم می‌توانند بخرند زیرا این خودروها به لحاظ قیمتی به صرفه تر از خودروهای بنزینی هستند.
ضیغمی گفت: تاکنون تقریباً 5 شرکت داخلی درخواست داده‌اند و فعلاً اکثر خودروها چینی هستند و فقط یک برند غیرچینی است. البته برای خودروی برقی محدودیت سقف قیمتی نخواهیم داشت.
https://bakhabarbazar.ir/vdcc.sqia2bqiela82.html
نام شما
آدرس ايميل شما