جمعه ۲۸ مهر ۱۴۰۲ - ۱۶:۱۴
جالب است ۰
سخنگوی صنعت آب گفت: تغییرات اقلیمی به‌طور سالانه حدود یک میلیارد مترمکعب از آب تجدیدپذیر کشور را کاهش می‌دهد. این مسئله اجرای دقیق برنامه‌های سازگاری با کم‌آبی را ضرورت می‌بخشد.
تغییرات اقلیمی سالانه یک میلیارد مترمکعب آب تجدیدپذیر کشور را کاهش می‌دهد
به گزارش با خبر بازار، فیروز قاسم‌زاده سخنگوی صنعت آب گفت: بررسی‌های آماری نشان می‌دهد تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین باعث کاهش آب تجدیدپذیر کشورها می‌شود.
او میزان این کاهش را در ایران حدود یک میلیارد مترمکعب در سال اعلام کرد و افزود: اجرای برنامه ملی سازگاری با کم‌آبی برای کاهش تبعات تغییرات اقلیمی و مصارف بالای آب در کشور امری ضروری است.
قاسم‌زاده ضمن تشریح تغییر اقلیم و سازگاری با آن در مدیریت و مهندسی آب کشور بیان داشت: یافته‌های IPCC نشان می‌دهد که هر درجه گرم شدن کره زمین دسترسی به منابع آب تجدیدپذیر را حداقل تا ۲۰ درصد برای هفت درصد دیگر از جمعیت جهان کاهش دهد.
سخنگوی صنعت آب گفت: گرمایش زمین باعث محدودیت در دسترسی ساکنین زمین به منابع آبی می‌شود و با توجه به اینکه ایران به‌طور متوسط در هر دهه حدود ۰.۵ درجه سانتیگراد گرم‌تر می‌شود، اثر این افزایش دما در کاهش منابع آب در دسترس کشور حدود یک میلیارد مترمکعب در سال است.
قاسم‌زاده تاكيد کرد: ادامه این روند در کنار وضعیت فعلی مصارف کشور، باعث محدودیت‌های جدی در بخش‌های مختلف مصرف خواهد شد و در چنین شرایطی، فقدان برنامه‌های عملیاتی سازگاری با اقلیم، منجر به فشارهای اضافی بر سیستم‌های تأمین آب می‌شود.
او گفت: از سوی دیگر، رشد مداوم جمعیت و فرسودگی زیرساخت‌ها و عدم سرمایه‌گذاری برای ارتقا آنها می‌تواند باعث تشدید تنش‌های آبی شود.
سخنگوی صنعت آب تاکید کرد: بر همین اساس اجرای کامل برنامه سازگاری با کم‌آبی و هماهنگی دستگاه‌های مسئول در پیشبرد اهداف برنامه سازگاری با کم‌آبی ضروری است.
https://bakhabarbazar.ir/vdcg.z9xrak9xqpr4a.html
نام شما
آدرس ايميل شما